Otyłość i wysoki poziom glukozy

Dzień dobry. Jestem kobietą, mam 49 lat. Leczę się na nadciśnienie i biorę leki, które zmniejszają wydzielanie kwasu w żołądku. Mam 1,60 m wysokości i 115 kg wagi. Ostatnio zrobiłam badanie na krzywą cukrową (75 g glukozy) i poziom hemoglobiny HbA1C. Wyniki: hemoglobina 5,7%. Krzywa cukrowa - poziom glukozy na czczo 111,4 mg/dL, 2 godziny po podaniu glukozy 207,4 mg/dL. Czekam na operację zmniejszenia żołądka (chirurgiczne leczenie otyłości).Czy mam cukrzycę, czy nietolerancję glukozy? Czy wyniki te będą przeszkodą w przeprowadzeniu takiej operacji? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Izabela Brym

Witam.

Wyniki testu wskazują na cukrzycę. Tylko niewyrównana cukrzyca może być przeszkodą dla operacji. Jeśli cukry będą prawidłowe, to zabieg może się odbyć. Istnieją doniesienia o pozytywnym wpływie zmniejszenia żołądka, jeśli chodzi o kontrolę cukrzycy, więc operacja może Pani pomóc nie tylko jeśli chodzi o otyłość.