Owalny cień w RTG płuc

Mam pytanie mój mąż zrobił ostatnio badanie RTG płuc w związku z pojawiającym się prawie codziennym - tylko porannym kaszlem. Na wyniku pojawił się cyt: "owalny cień o wym 15x8mm", nie na płucu lecz, jak określone - na VI żebrze. Czy to może mieć związek z podkreślam tylko porannym kaszlem (alergia?) A co moze kryć się pod słowem "owalny cień"?Proszę o odpowiedz! Pozdrawiam!

Małgorzata Panek

Pod określeniem cień owalny kryje się wiele możliwych rozpoznań. Jest to określenie radiologiczne, gdyż na podstawie RTG płuc nie można określić charakteru zmiany. Obecność takiej zmiany jest wskazaniem do przeprowadzenia dalszej diagnostyki. Proszę udać się z wynikiem badania do lekarza POZ.
Pozdrawiam