Owulacja a podwyższona prolaktyna

Witam. Mam 31 lat I Od 8 miesiecy staram sie o to aby zajsc w ciaze. Dwa miesiace temu zrobilam badanie na prolaktyna . Okazalo sie ze mam hiperprolaktynemie czynnosciowa. Prolaktyna bez obciążenia w normie, po obciążeniu 20 razy podwyższona . Dziwie sie bo robiłam testy owulacyjny które wychodziły pozytywnie, ginekolog stwierdzał owulacje na usg , a ja miałam regularne miesiączki . Reszta wyników dotyczących hormonów jest wporzadku. Czy faktycznie mogła występować owulacja ?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Hiperprolaktynemia czynnościowa to w tym przypadku nie choroba a jedynie efekt stymulacji metoklopramidem. O jej obecności świadczy co najmniej 6-krotny wzrost po obciążeniu lekiem. O nieprawidłowości np. obecności guza przysadki można by mówić gdyby wzrost po podaniu leku nie był znaczący. W tej sytuacji owulacja może wystąpić. Brak miesiączki czy owulacji może być wynikiem podania metoklopramidu, przy czym jest to stan szybko przemijający.