Oznaczenia zaburzenia ostrości widzenia

Witam, nazywam się Sebastian, mam 13 lat. Byłem wczoraj u pielęgniarki i stwierdziła, że mam zaburzenia ostrości widzenia. Na lewe oko widzę gorzej, a na prawe lepiej. Czy to może oznaczać, że będę musiał nosić okulary lub soczewki? Przy skierowaniu pojawiło się coś takiego: op 5/10 ; OL 5/8,3. Co to oznacza?

Witam!

Tak najprościej mówiąc jest to procent widzenia jaki Pan osiąga, zakładając, że pełne widzenie to 100%. Najpewniej okaże się, ze potrzebne będą okularki bądź soczewki kontaktowe, ale to jednoznacznie będzie można stwierdzić po badaniu refrakcji u okulisty. Wskazana jest zatem wizyta u lekarza.

Pozdrawiam serdecznie!