Oznaki zwłóknienia w tarczycy

 co oznacza zwłóknienie i zwapnienie?Będąc u endokrynologa okazało się, ze mam guz 3,4 cm.Jest nie złośliwy.pani Doktor powiedzia la,że mogę mieć chorobę immunologiczną bo tarczyca ma oznaki zwłóknienia.Czy zwłóknienie w płucach może mieć coś wspólnego

Szanowna Pani,
zwłóknienie to typ zmiany zwyrodnieniowej z przewagą tkanki włóknistej, niekiedy w tkankach miękkich odkładają się złogi wapnia, które dają obraz zwapnień. Te zmiany mogą lokalizować się w różnych narządach i różne mogą być przyczyny ich powstawania. W płucach najczęściej zwłóknienia są pozapalne, więc mało prawdopodobny jest związek tych zmian u Pani ze zmianami w tarczycy.
Pozdrawiam
dr R.Anielski