Padaczka a opóźniony rozwój mowy u 3-latki

Witam jestem mama 3 letniej córeczki.Córka mówi podstawowe słowa:mama,tata,baba,wujek,ciocia,chodź,jeść,proszę,dziękuję Potrafi również powiedzieć gdy chce iść się załatwić.Potrafi łączyć wyrazy np.Mama chodź, kocham mamę,kocham tatę.Moja córeczka choruje na padaczkę, uczęszczamy do przedszkola.Z przedszkola dostaliśmy pismo że musimy skontaktować się z psychologiem z powodu opóźnionego rozwoju mowy, oraz niezgrabności ruchowej. Czy to padaczka może mieć coś z tym wspólnego? proszę o rade :)

Witam! Opóźnienie rozwoju mowy może wynikać z wielu różnych przyczyn. Istotnie, napady padaczkowe charakteryzują się przejściowym niedotlenieniem mózgu i mogą stanowić jedną z przyczyn zaburzeń mowy. Niezwykle istotne w przypadku rozpoznania padaczki jest pozostanie pod ścisłą opieką neurologa i przestrzeganie zaleceń lekarskich dotyczących leczenia. Pozwoli to zminimalizować ilość napadów a tym samym ich konsekwencji. Należy też informować lekarza prowadzącego o wszystkich niepokojących objawach. Proszę także o konsultację z psychologiem. Rozpoznanie opóźnienia mowy wymaga dobrania odpowiednich ćwiczeń stymulujących rozwój mowy.

Witam.
Padaczka może mieć wpływ nie tylko na opóźniony rozwój mowy, ale także ogólnie na cały rozwój psychoruchowy. Natomiast nie z psychologiem powinna się Pani skonsultować w sprawie opóźnionego rozwoju mowy, lecz z neurologopedą. Zaś w sprawie niezgrabności ruchowej z fizjoterapeutą bądź terapeutą zaburzeń Integracji Sensorycznej (by takowe wykluczyć, bądź potwierdzić, a wtedy należałoby zacząć terapię zaburzeń Integracji Sensorycznej).
Z wyrazami szacunku. Anna Tońska-Szyfelbein

Nie pisze Pani jak rodzaj padaczki rozpoznano u dziecka.I jak jest aktywność choroby
Ma to kluczowe znaczenie z uwagi na możliwość występowania zespołów padaczkowych powodujących jak jeden z objawów utratę funkcji mowy takich jak rzadko spotykany zespół Landaua Klefnera.
Również w padaczkach ogniskowych w których wylądowania dotyczą obszaru odpowiedzialnego za funkcje mowy mogą się pojawiać problemy z jej rozwojem.
I wreszcie w padaczkach pierwotnie uogólnionych przy przy krótkotrwałej utracie świadomości dochodzi do problemów w których zaburzony rozwój może być wtórna konsekwencją .Niezbędna wizyta u specjalisty .natomiast fakt ,że pojawiły się początki budowy prostych zdań jest optymistyczny.n
Konieczna

Witam,
zagadnieniem padaczki i mowy interesuje się ośrodek logopedyczny w Lublinie. Myślę, że może Pani skontaktować się z Naukowym Kołem Logopedów i Audiologów na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie lub tamtejszą Neurologopedią. Być może będą oni mogli udzielić Pani jakichś informacji.
Z poważaniem
Olimpia Brzozowska