Padaczka a zajście w ciążę

Witam. Prawdopodobnie mam padaczkę (TK i EEG w normie, ale wciąż miewam napady). Biorę Tegretol. Myślę, że około połowa napadów, które miałam do tej pory, były reakcją na silny ból (np. kiedy przytrzasnęłam sobie palec drzwiami samochodu). Podczas napadu tracę przytomność, sztywnieję i mam drgawki. Czy jeśli kiedyś zajdę w ciążę, może to być wskazaniem do cesarskiego cięcia? Bo gdybym w połowie porodu miała napad, to wątpię żebym się w miarę szybko ogarnęłą i dalej rodziła siłami natury...

Piotr Jurczyk

Witam. W Pani przypadku, jeśli rzeczywiście jest prosty związek napadów z bólem (a nie jest to często spotykane), decyzja będzie należała do prowadzącego Panią lekarza neurologa, do którego z pewnością będzie Pani uczęszczać w trakcie całej ciąży. Między planem A, czyli porodem naturalnym, a planem B, czyli cięciem cesarskim jest jeszcze kilka rozwiązań pośrednich, może celowe będzie zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego niedługo po rozpoczęciu akcji porodowej? O tym zadecyduje zespół izby porodowej (bo trudno dziś mówić o tym co będzie za minimum 9 miesięcy). Zachęcam do wyboru miejsca porodu, które będzie miało możliwość zasięgnięcia konsultacji neurologicznej. Co do dodatkowych zaleceń w czasie ciąży, proszę pamiętać o zaleceniu przyjmowania kwasu foliowego w dawce 5mg (ważne, bo standardowe tabletki dla kobiet planujących ciążę to 0,4mg) przez 3 miesiące przed poczęciem (a więc najlepiej cały czas, jeśli ciąża nie jest planowana co do dnia - kw. foliowy nie zaszkodzi). Co do modyfikacji dawki Tegretolu, zadecyduje o tym lekarz prowadzący. Pozdrawiam.