Palenie marihuany przez 22-latka a schizofrenia

Witam. Mam problem z bratem (22l), który regularnie pali marihuanę. Nasze dzieciństwo nie było łatwe -tata, który nas wychowywał zmarł 4 lata temu, a matka nie interesuje się nami, jest ona chora na schizofrenie paranoidalną. Przypuszczam, że pod wpływem marihuany popadł w schizofrenie, czy to możliwe? Jest on bardzo agresywny, okrada babcie, mnie (pieniądze, złoto, wynosi sprzęt), ma znajomych ćpunów, nie chce przyjąć do wiadomości, że coraz z nim gorzej, a ja nie wiem co robić, boje się go...
ponad rok temu

Zażywanie substancji psychoaktywnych w postaci narkotyków może przyczynić się do uaktywnienia procesu chorobowego czy pojawienia się objawów schizofrenii, szczególnie jeśli ktoś z członków rodziny chorował (zwiększa to prawdopodobieństwo wystąpienia choroby). Jeśli zatem obserwuje Pan niepokojące objawy u brata, warto skonsultować się z lekarzem psychiatrą i jak najszybciej podjąć leczenie (farmakoterapie i psychoterapię).