Paraliżujące sytuacje w kontaktach międzyludzkich

Witam, mam 20 lat. Paralizuja mnie sytuacje, w ktorych musze poznawac nowych ludzi, wystapienia publiczne, przez jakis czas lek pojawial sie podczas jazdy autobusem, badz w czasie zakupow. Stresuje sie na sama mysl o tym, ze na zajeciach, moge zostac wywolana do tablicy.. fala goraca, pocenie sie, przyspieszone bicie serca. nie lubie jesc w miejscach publicznych, odczuwam lek nawet przy rozmowie przez telefon, przez skype. najchetniej unikam sytuacji, ktore to wywoluja.. ale tak sie nie da zyc.

Lęk jest uczuciem, który zatrzymuje działanie i niekiedy składnia do izolowania się. Pani obecne trudności prawdopodobnie nie są do samodzielnego „pokonania”. Samodzielna praca z lękami społecznymi jest bardzo trudna, bo trzeba umieć pokonać swoje obawy, a lęk jest uczuciem, które skłania do wycofywania się z trudnych sytuacji. Wskazane jest aby zdecydowała się Pani na psychoterapię indywidualną. Będzie miała Pani możliwość w bezpiecznych warunkach uczyć jak być w kontakcie, rozpozna Pani co jest Pani mocną stroną, nauczy się Pani jak opanować swoje lęki w rozmowie oraz jak zatrzymywać swoje wyobrażenia. Tak, aby z czasem mogła Pani swobodnie pokonywać swoje lęki i zaciekawiać się rozmówcą. Powodzenia

Ano nie da się tak żyć...I można się tego pozbyć - efektywnie i trwale. Opisywane przez panią objawy należą do spektrum fobii społecznej. Proszę udać się na psychoterapię (najlepiej poznawczo-behawioralną) podczas której przepracuje Pani ten problem. Trwale, skutecznie i relatywnie szybko. Nie ma sensu się męczyć, skoro można sobie pomóc. Jeżeli boi się pani udać samej na pierwszą wizytę - proszę pójść z kimś bliskim, zaufanym, kto doda Pani otuchy i wsparcia. To już bedzie pierwszy, bardzo ważny, krok ku zmianie. Pozdrawiam.