Paraliżujący lęk, walka z nerwicą i lęk przed schizofrenią

Dzień dobry! Bardzo proszę o pomoc w moim problemie...od dłuższego czasu walczę z nerwicą, ale od czasu urodzenia dziecka objawy się nasiliły...PANICZNIE boję się, że coś mu się stanie...wszędzie widzę zagrożenia...Ponadto, najgorsze jest to, że ogromnie boję się, że zachoruję na poważną chorobę psychiczną!!! Mój lęk mnie po prostu paraliżuje...Ostatnio byłam sama w pokoju i zauważyłam na ścianie migoczące gwiazdki. Wiem, że to wytwór mojej wyobraźni, ale boję się, że to schizofrenia...pomocy...

Napisała Pani, że od dłuższego czasu walczy z nerwicą, nie napisałaPani jednak, w jaki sposób. Czy jest Pani pod opieką psychiatry? Przyjmowała Pani leki? Czy jest Pani pod opieką psychologa / psychoterapeuty? Jeżeli nie, to zachęcam do konsultacji psychiatrycznej oraz podjęcia psychoterapii. Lekarz będzie mógł postawić diagnozę, czy to nerwica, czy schizofrenia, której Pani się obawia. (Lęk przed zachorowaniem np. na schizofrenię może być jednym z objawów nerwicy lękowej ). Podjęcie psychoterapii to z kolei sposób na uzyskanie wsparcia i skuteczne poradzenia sobie z nerwicą. Jeżeli natomiast jest Pani pod opieką wspomnianych specjalistów, to warto kontynuować leczenie, ale też powiedzieć im o swoich obawach i wątpliwościach.

Dzień dobry,
Jako psychoterapeutka chciałam jeszcze tylko dodać, że korzystanie z pomocy psychoterapeuty, psychologa czy psychiatry nawet, nie musi świadczyć o tym, że chorujemy na jakąś poważną chorobę psychiczną. Są takie trudne, kryzysowe momenty w życiu, w których pomoc specjalisty może być dużym ułatwieniem w radzeniu sobie z problemem. Takim momentem trudnym w życiu jest niewątpliwie czas po urodzeniu dziecka. Zachęcam do skorzystania z pomocy.
Pozdrawiam serdecznie
Małgorzata Mont