Pare pytań o nerwicę? Bardzo proszę o odpowiedź.

Witam. Mam 23 lata mam problem z którym borykam się w sumie dopiero od dwóch tygodni, ale jest i meczy. Otóż pod koniec marca miałam wieczorami takie tapnięcia serca (mocniejsze uderzenie) tak mi się wydaje, że to było serce. Dodam, że było to przed miesiączką. Jak tylko się pojawiła to te tapnięcia ustały. Miesiąc później znowu to samo, z tym że dwa tygodnie temu myślę, że ze snu wybudziło mnie właśnie takie tapnięcie, poczułam jakbym miała zemdleć i serce zaczęło walić mi bardzo szybko, całą noc nie mogłam potem zasnąć. Od tamtej pory źle śpię, bo czasem przychodzi taki lęk i duszność. Mam również uczucie ciężkości w klatce piersiowej i jestem często zmęczona, pojawiły się również czasem bóle głowy. Robiono mi ekg, pomiar ciśnienia, morfologię, a także tsh,. Ale wszystko jest w porządku. Moja internistka stwierdziła, że to nerwica i mam wybrać się do psychiatry. Na wizytę czekam. Od takiej ogólnej diagnozy za dużo o tym myślę i męczy mnie to strasznie. Mam takie pytania: 1. Czy jest możliwe to że jest to reakcja na to że mój mąż właśnie trzy tygodnie temu wyjechał za granicę? 2. Rok temu w maju trafiłam do szpitala, gdyż dostałam krwotoku, czy może to być jakiś strach przed tym, że może się to powtórzyć? 3. Skoro dzieje się to zazwyczaj przed miesiączka to czy mogą to być jakieś zaburzenia hormonalne?

Lek. Jan Karol Cichecki

Witam,

z tego, co rozumiem przeprowadzono już niezbędną diagnostykę internistyczną, w trakcie której wykluczono choroby somatyczne mogące być przyczyną Pani dolegliwości. Według lekarza rodzinnego najbardziej prawdopodobną przyczyną Pani problemów zdrowotnych jest czynnik emocjonalny. Myślę, że artykuł na naszej stronie (http://portal.abczdrowie.pl/nerwica-serca) przybliży Pani tę problematykę.
Opierając się na Pani wpisie wydaje mi się bardzo prawdopodobne, że przyczyną występowanie tych objawów może być stres. Z czego może wynikać? Zarówno wyjazd Pani męża, jak i doświadczenie krwotoku (szczególnie, jeśli był masywny) mogą być tutaj przyczynami.
Wyniki badań hormonalnych tarczycy, zaburzeniom funkcji której niekiedy towarzyszą objawy podobne do opisanych przez Panią,  były, jak rozumiem, w normie. Nieprawidłowościom w zakresie hormonów rozrodczych towarzyszyłyby zapewne również inne objawy takie jak uderzenia gorąca, wahania masy ciała (znaczny wzrost lub spadek), obrzęki, obrzmienie piersi, mlekotok i inne. Stąd też być może lekarz zdecydował o braku konieczności wykonywania dodatkowych badań hormonalnych.
Lekarz psychiatra, w razie jakichkolwiek wątpliwości, może zlecić wykonanie dodatkowych badań. Proponowałbym Pani zatem udać się na tę wizytę i zabrać ze sobą wyniki badań przeprowadzonych do tej pory. Z pewnością po osobistym badaniu psychiatra będzie w stanie szerzej odpowiedzieć na Pani pytania i zaproponować dalsze, właściwe dla problemu, formy diagnostyki i leczenia.

Pozdrawiam serdecznie