Partner się masturbuje i i nie chce się ze mną kochać

Mój partner nie chce się ze mną kochać. Nie inicjuje kontaktów seksualnych, jak kiedyś, na moje zachęty również nie reaguje. Odkryłam, że bardzo często masturbuje się, między innymi oglądając filmiki pornograficzne. Kiedy próbowałam nawiązać z nim rozmowę na ten temat, zbagatelizował problem. Wiem, że powinnam jeszcze raz spróbować z nim porozmawiać o tym i na pewno to uczynię, natomiast chciałabym zasięgnąć porady od seksuologa - co może być przyczyną takich zachowań u partnera?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie, Z opisu podanej przez Panią sytuacji wynika, że prawdopodobnie mąż uzależniony jest od masturbacji. Taka forma zaspokajania popędu seksualnego może doprowadzić do osłabienia wrażliwości na bodźce, a tym samym również obniżyć satysfakcję ze współzycia. Podstawą do zaradzenia sytuacji jest dialog z mężem, podkreślenie Pani akceptacji dla jego osoby oraz zapewnienie komfortowych warunków w czasie zbliżenia. Skuteczne może być również urozmaicenie technik współżycia. Jeżeli jednak problem będzie istniał nadal, zalecam wspólną konsultację ze specjalistą seksuologiem i ewentualne podjęcie terapii.

Coraz częściej do gabinetów lekarzy seksuologów trafiają panowie uzależnieni od internetu, pornografii i masturbacji. Jest to trudny problem, jak każde uzależnienie. Na omawianie przyczyn nie mamy tutaj miejsca, zresztą mechanizm uzależnień nie jest do końca jasny. Generalnie uzależnienie polega na utracie kontroli nad jakąś sferą życia, co rzutuje na pozostałe sfery, zwłaszcza życie rodzinne i/lub pracę zawodową. Diagnostyką i terapią różnych form uzależnień od seksu zajmują się psycholodzy-specjaliści uzależnień. Nie jest ich wielu w kraju. Ważne, żeby do gabinetu zgłosiła się para, zwiększa to wydatnie możliwości sukcesu. (Panie też uzależniają się, ale rzadko od porno, częściej np. od czatów).