Patologiczny lęk przed wyrażeniem swojego zdania

Witam. Mam 31 lat, moim problemem jest wręcz " patologiczny " lęk przed wyrażeniem swojego zdania, asertywnością zwłaszcza różnica zdań z innymi mężczyznami, od których czuję się słabszy i gorszy, kosztuje mnie bardzo dużo.Po takim sporze brzydzę się sobą i wyzywam się w myślach od najgorszych, : "tchórz, dzieciak i inne obraźliwe" i płaczę nie mogąc się uspokoić. Mam za to bardzo pewną siebie żonę i boli bardzo kiedy mówi: odezwij się bo cię nie szanują - chodzi o moich braci i sprawy rodzinne

Fajną książką opisującą takie właśnie wewnętrzne "programy" (albo mówiąc fachowo schematy) i sposoby radzenia sobie z nimi jest "Program zmiany sposobu życia" Younga i Klosko. Ta lektura pozwoli Panu lepiej zrozumieć co się dzieje z Panem w sytuacjach różnicy zdań.

Bardzo dobrym pomysłem byłoby też rozpoczęcie psychoterapii - przy pomocy terapeuty dużo łatwiej jest zidentyfikować swoje schematy i zaplanować działania, które pozwolą te schematy zmienić na bardziej pomocne.

Pozdrawiam!