PCOS - czy mogę być chora?
Witam. Mam 25 lat. Od czterech miesięcy staramy się z mężem o dzidziusia i nic. Ostatnio dużo słyszałam o PCOS i martwię się, że mogę być na to chora, gdyż mam objawy przypisane tej chorobie (uciążliwe owłosienie pod pępkiem, wokół sutek, wąsik i pojedyncze czarne włoski na brodzie). U lekarza byłam dwa miesiące temu, ponieważ okres mi się spóźnił o prawie trzy tygodnie. Zrobił mi usg dopochwowe i powiedział, że jajniki są w porządku. Nie zalecił mi jednak innych badań hormonalnych. Czy powinnam się martwić? Strasznie się boję, że nie będę mogła mieć dzieci.

KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu
Lek. Krystyna Gałązka
30 poziom zaufania
Witam!
PCOS to choroba, która bardzo ingeruje w procesy toczące się w naszym organizmie. Nie jest więc możliwe, by chorowała na nią każda kobieta, której jedynym objawem jest hirsutyzm, a więc nadmierne owłosienie typu męskiego. Może to bowiem być problem idiopatyczny, w łagodnej formie lub być spowodowany nadmiarem androgenów. W PCOS występuje jeszcze szereg innych objawów: nieregularne miesiączki, przetłuszczająca się skóra, otyłość centralna, ale przede wszystkim liczne torbiele w jajnikach. Skoro w USG lekarz nic takiego nie stwierdził, nie ma powodów do niepokoju. Ewentualnie można sprawdzić u Pani poziom androgenów w związku z owłosieniem. Poza tym diagnostykę ewentualnej niepłodności bez widocznych przyczyn rozpoczynamy po co najmniej roku starań o dziecko, także cierpliwości.
Pozdrawiam!