Pęcherzyk bez zarodka - czy ciąża jest zagrożona?

Na USG "w powiększonej jamie macicy uwidoczniono pojedynczy pęcherzyk ciążowy o wymiarze GS: 8,8 mm; echa zarodka nie uwidoczniono". Ostatnia miesiączka: 16. lipca (cykl ok. 31 dni). Zaniepokoił mnie fakt, że nie ma w pęcherzyku zarodka (a zgodnie z wyliczeniami standardowymi to 6,5 tc).

14 sierpnia zrobiłam badanie bHCG: 51,2, powtórzyłam badanie po 23 dniach i wynik był na poziomie 150,6. Badanie USG powtarzam za tydzień - niepokoi mnie fakt, że nie ma w pęcherzyku zarodka. Czy to może oznaczać, że ciąża nie rozwija się prawidłowo (jeśli w ogóle się rozwija)? Objawy ciążowe typowe (bez mdłości). Od kilki dni zauważyła bardzo skąpe plamienie brunatne. Obawy moje są związane z wiekiem (mam 39 lat). Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam, Ola.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nieprawidłowo niski przyrost bHCG oraz brak widocznego zarodka w 7 tygodniu ciąży wskazują na tzw. puste jajo płodowe. Zarodek prawdopodobnie przestał się rozwijać na bardzo wczesnym etapie i ciąża zapewne skończy się niedługo przez poronienie.

Jeżeli ponowne badanie USG potwierdzi diagnozę, to lekarz może zalecić łyżeczkowanie. Pani zaawansowany, jak na ciążę, wiek może być czynnikiem zwiększającym ryzyko nieprawidłowego przebiegu ciąży na wczesnym etapie.

Pozdrawiam serdecznie!