Pęcherzyk Graafa - czy on może wykluczyć ciążę?

Witam,
po USG dopochwowym pani doktor stwierdziła, że na jednym jajniku jest dominujący pęcherzyk Graafa. Czy to wyklucza ciążę?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Wzrost pęcherzyka Graafa wskazuje, że jest Pani w pierwszej, folikularnej fazie cyklu, poprzedzającej owulację. Za kilka dni czy nawet godzin dojdzie do pęknięcia tego dominującego pęcherzyka i uwolnienia komórki jajowej, która jeśli zapłodniona, da początek nowemu życiu.

Tak więc obecnie raczej nie jest Pani w ciąży, choć znane są przypadki, gdy do owulacji dochodziło w początkowym etapie ciąży i rodziły się później bliźniaki różniące się istotnie wiekiem. Może też dojść do wzrostu pęcherzyka Graafa we wczesnej ciąży, a później zahamowania jego rozwoju i braku jajeczkowania. Wszelkie prawdopodobieństwo wskazuje jednak, że obecnie nie jest Pani w ciąży, co można zweryfikować nawet domowym testem ciążowym, jeśli ma Pani wątpliwości.

Pozdrawiam serdecznie!