Pęcherzyki na wargach sromowych

Na wargach sromowych wyszły mi malutkie pęcherzyki z przezroczystym płynem. Zanim wyszły miejsce swędziało. Po pewnym czasie pęcherzyki zmieniały się w malutką rankę. Taka sytuacja miała miejsce dwukrotnie, za każdym razem wszystko znikało po 3-4 dniach. Jakie badania powinnam wykonać aby sprawdzić czy nie jestem na nic chora?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Takie objawy mogą wskazywać na opryszczkę narządów płciowych. Po pierwszym wykwicie, wirus opryszczki narządów płciowych umiejscawia się w nerwach pod powierzchnią skóry i przechodzi w stan uśpienia. Podczas tego okresu wirus nie daje objawów i pozostaje nieaktywny aczkolwiek nadal można go przekazać innej osobie. Dlatego warto po pierwszych objawach wykonać test na obecność wirusa. Test na przeciwciała wirusa opryszczki czy test PCR krwi powinien być jednak przeprowadzony przez doświadczonego lekarza.