Pęknięcia na zębach jedynkach

Witam. Od jakiegos czasu na swoich zębach zauważyłam cienkie pęknięcia, głownie na dolnych górnych jedynkach. Czy to pęknięte szkliwo? W jaki sposób mogę to naprawić? Czy to da się naprawić? Czy wystarczy zmienić pastę? A może problem tkwi w diecie? Czy może być tak, że jakiegoś składnika brakuje moim zębom? Wcześniej nie miałam tego objawu, albo nie był tak widoczny. Teraz jednak jest widoczny i te pęknięcia na zębach strasznie mnie martwią. Czy mogę stracić jedynki? Do wizyty u stomatologa się już zapisałam, ale nie chciałabym błądzić po omacku, a wiedzieć wcześniej co to może być. Dlatego bardzo proszę o pomoc. Z goru dziekuje za odpowiedz.

prawdopodobnie to pęknięcie szkliwa - nie da się tego naprawić nie naruszając tkanek zęba-i należy to zostawić. Ważniejsze jest aby znaleźć przyczynę tych pęknięć - np. nagryzanie przedmiotów, uraz, bruksizm- w tym celu najlepiej udać się do gabinetu.

Takie rysy pojawiają się zazwyczaj przy stłoczeniu zębów. Najczęstszą przyczyną ich pojawienia jest wyrzynanie się zębów mądrości. Samo nadpęknięcie szkliwa nie wymaga leczenia. Warto jednak moje przypuszczenia co do przyczyny skonsultować ze stomatologiem w miejscu zamieszkania. Pozdrawiam

Witam!
Pęknięcia na szkliwie zdarzają się dosyć często. Jedną z przyczyn jest tzw.przewlekły uraz np nawykowe nieświadome nagryzanie jakiegoś przedmiotu (długopisu...)Proszę się zastanowić,czy właśnie taka sytuacja nie ma miejsca i spróbować taką parafunkcję wyeliminować... Raczej niewiele da się z tym zrobić! Pęknięcia rzadko powodują nadwrazliwość zębów ,ale mogą być z czasem bardziej widoczne,gdyż w szczelinie będą się gromadzić barwniki z pokarmów,np.herbaty,kawy...Wtedy można spróbować je usunąć u dentysty. Jeśli przebarwienia będą bardzo nieestetyczne,można wykonać licówki...Ale póki co wystarczy dokładnie szczotkować zęby i od czasu do czasu użyć pasty wybielającej. Pozdrawiam.