Zapytaj lekarza

7 4 0 , 0 9 4

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Perfuzja nierównomierna i zmniejszona w górnym polu płucnym

Witam serdecznie.Bardzo proszę o interpretację wyniku scyntygrafii płuc.Płuco prawe-perfuzja prawidłowa.Płuco lewe-perfuzja nierównomierna i zmniejszona w górnym polu płucnym,poza tym ukrwienie płuca prawidłowe. Wniosek:obraz do interpretacji klinicznej.Możliwość zmian zatorowych płuc.Konieczne porównanie z aktualnym badaniem rtg.płuc. Bardzo dziękuję za odpowiedź.
KOBIETA, 39 LAT ponad rok temu

Tomografia komputerowa 3D

Tomografia to badanie, które może posłużyć wykryciu schorzeń neurologicznych lub laryngologicznych. Obejrzyj film i dowiedz się więcej na temat tomografii komputerowej w trójwymiarze.

Perfuzja mówiąc najprościej jest to przepływ płynu ustrojowego przez tkankę lub narząd. Jeśli perfuzja jest prawidłowa to znaczy, że przepływ przez dany narząd jest prawidłowy. Natomiast jeśli perfuzja jest zmniejszona to oznacza zmniejszenie przepływu przez dany narząd. W Pani przypadku perfuzja jest obniżona w płucu lewym. Przyczyn może być wiele, choćby jak w opisie scyntygrafii, zmiany zatorowe płuca (zmiany utrudniające prawidłowy przepływ).
Dlatego sugerowałbym udać się z wynikiem badania scyntygraficznego do lekarza kierującego na badanie w celu konsultacji oraz interpretacji klinicznej uzyskanego obrazu w scyntygrafii.

Pozdrawiam serdecznie.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy