Pesymizm i brak wiary we własne siły

Czy jest coś ze mną nie tak? Nie umiem być sama, a gdy jestem nie umiem się niczym zająć, jestem rozbita. Nie potrafię się skoncentrować na niczym. Przed pierwszym dniem w pracy/na uczelni drżę i płaczę. Zakładam zawsze, że będzie źle. Nie umiem się pozbyć myśli, że jestem beznadziejna, nie skupiam się nad tym, co ktoś do mnie mówi. Często staram się, szybko zapominam, przez co czuję się głupsza/gorsza od innych. I to uczucie mi towarzyszy za każdym razem w towarzystwie. Czy to tylko pesymizm?

Dzień dobry.

Nie wydaje się, by Pani ogólny stan można było określić mianem pesymizmu, jednak nawet jeśli tak jest, warto byłoby poszukać, skąd ten wszechogarniający "pesymizm" bierze.
Z powyższego powodu namawiałbym Panią przynajmniej na konsultację psychologiczną, podczas której mogłaby Pani "wstępnie" poznać potencjalne przyczyny problemu i być może podjąć decyzję dotyczącą uczestnictwa w terapii.

Pozdrawiam.

Z opisu wynika, że towarzyszy Pani niskie poczucie wartości i brak wiary w siebie i swoje umiejętności. Osoby mające takie podejście nie potrafią otworzyć się na otoczenie i nawiązywać poprawnych kontaktów społecznych. Nadmiernie przejmują się tym co inni o nich powiedzą i z tego stresu zapominają co się nauczyli i co potrafią. Aby odbudować wiarę w siebie bardzo pomoże Pani konsultacja z psychologiem. Trening interpersonalny oraz praca na pozytywnych wzmocnieniach może zmienić Pani nastawienie do siebie i do otoczenia. Powodzenia!