Pętla naczyniowa wokół nerwów a tętniak

Stwierdzono u mnie po wykonaniu badania rezonansu głowy, że mam pętlę naczyniową wokół nerwów: VII i VIII tj. konflikt naczyniowo-nerwowy w lewym kącie mostowo-móżdźkowym. Neurolog powiedział, że nic z tym nie zrobi. Czy nie leczona przyczyna tej dolegliwości (objawiająca się piskiem w głowie) może rozwinąć się w coś groźniejszego np. jakiś tętniak, guz itp.? Czy nie ma raczej takiej zależności?

Piotr Jurczyk

Witam. Konflikt naczyniowo-nerwowy jest trudną do leczenia farmakologicznego, ale niezagrażającą wyżej wymienionymi obawami zmianą. Należy monitorować stan nerwu słuchowego za pomocą badań laryngologicznych (audiometria, ew. słuchowe potencjały wywołane), żeby wykluczyć zbyt długi ucisk naczynia na nerw i jego demielinizację. W takim przypadku, bez interwencji, istnieje zagrożenie uszkodzenia nerwu i rozważa się zabieg neurochirurgiczny. Pozdrawiam.