Pieczenie podczas odawania moczu

Witam. Mój 10 letni brat ma spory problem, mianowicie non stop boli go okolica moczowodów oraz podczas odwania moczu jest ostre pieczenie, przez co nie oddaje moczu. W analizie ogólnej moczu jest podwyższony poziom urobilinogenu, jest 40 fosforanów bezpostaciowych. Ból trwa 2 tyg. i najprawdopodobniej był spowodowany urazem. USG nie wykazuje żadnych zmian. Nie pomagają też leki przeciwbólowe.
ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Jeżeli był uraz cewki moczowej, co częściej zdarza się u chłopców, należy wykonać uretografię w celu oceny rozległości uraz. Jeżeli uraz był przedniej części cewki moczowej, nieraz stosuje się leczenie zachowawcze oraz delikatne zacewnikowanie (choć to postępowanie stosuje się zaraz po urazie), w celu łatwiejszego zagojenia uszkodzonej okolicy.  Ponieważ upłynęły już 2 tygodnie od urazu - proponuję powtórzenie badania ogólnego moczu (być może dołączyła się infekcja?). Jeżeli ponownie będzie podwyższony poziom fosforanów, to już w czasie bezobjawowym, warto wykonać dobową zbiórkę moczu i w tej zbiórce oznaczyć ich poziom.

W razie utrzymujących się w dalszym ciągu objawów (po wyeliminowaniu infekcji), proponuję konsultację u urologa dziecięcego. Doraźnie przeciwbólowo można stosować czopki, np. nurofen.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!