Piękące stopy w cukrzycy

Już pisałem na forum o bolących i piekących stopach. Byłem u neurologa na konsultacji, przepisał mi leki, zestaw witamin grupy B i lek przeciwdrgawkowy. Jak wcześniej pisałem, jestem chory na cukrzycę Tp1. Byłem na USG kończyn dolnych i wykazało mi, że mam zwężone o 1 mm żyły. Czy to może być powodem moich dolegliwości? Po tych lekach nie ma żadnej poprawy. Poziomy cukru mam przeważnie w normie. Co mam dalej robić, co może powodować takie silne bóle, które są już nie do wytrzymania? Bardzo proszę o szybką poradę. Marcin

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Pana dolegliwości najprawdopodobniej są wynikiem powikłań cukrzycy. Najbardziej prawdopodobną przyczyną bólu jest tzw. neuropatia cukrzycowa (czyli uszkodzenie nerwów). Leczenia polega na podawaniu leków przeciwbólowych, przeciwdrgawkowych lub przeciwdepresyjnych, a ponadto kwas liponowy i rozpuszczalną w tłuszczach witaminę B1.

Neuropatia cukrzycowa oraz angiopatia cukrzycowa (czyli uszkodzenie naczyń krwionośnych) mogą prowadzić do rozwoju tzw. zespołu stopy cukrzycowej. Zapobieganie temu powikłaniu polega na prawidłowej kontroli cukrzycy (optymalnie: stosowanie intensywnej insulinowerapii lub pompy insulinowej).

W Pana przypadku leczenie powinien prowadzić doświadczony diabetolog (w porozumieniu z neurologiem). Jeśli to nie wystarczy, proponuję udać się do poradni leczenia zespołu stopy cukrzycowej (nie wiem skąd Pan pochodzi, ale w Warszawie poradnia taka znajduje się w szpitalu przy ul. Banacha).

Diagnostyką i leczeniem polineuropatii zajmują się niektórzy neurolodzy.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. Dodatkowo w przypadku polineuropatii cukrzycowej są one przeciwwskazane ze względu na działania niekorzystne w stosunku do nerek , które mogą być uszkodzone z powodu samej cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, ale generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.