Piekący ból w prawej górnej części brzucha w 35 tygodniu ciąży - czy to bardzo niebezpieczne?

Witam. Jestem w 35. tyg ciąży. Od 2 tygodni mam dziwny, piekący ból w okolicach żeber po prawej stronie. Mieszkam w Anglii i tu też prowadzę ciążę. Przy ostatniej wizycie u położnej miałam złe wyniki moczu. Nie powiedziano mi co dokładnie jest nie tak, bo mocz dopiero oddali do laboratorium i czekam do tej pory na wyniki.

Obawiam się, że może to być zatrucie ciążowe - czy to możliwe? Jeśli tak to czy jest to bardzo niebezpieczne? Wizytę u położnej mam dopiero za 2 tyg. - boję się, że do tego czasu może rozwinąć się ta choroba i zaczkodzić mojemu dziecku.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Pani domysły mogą być słuszne. W przebiegu gestozy (zatrucia ciążowego) może dojść do uszkodzenia i bólów w okolicy wątroby. Proszę się bacznie obserwować. Gdyby pojawiły się zaburzenia widzenia, złe samopoczucie - proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza/położnej. Warto też, by zmierzyła Pani sobie kilka razy dziennnie ciśnienie. Wartości powyżej 140/90 uprawdopodobniają rozpoznanie gestozy.

Możliwe jednak, że nieprawidłowość w badaniu moczu polegała np. na obecności w nim w nadmiarze leukocytów lub bakterii (zakażenie dróg moczowych) albo erytrocytów (kamica dróg moczowych - to mogłoby również tłumaczyć opisywany przez Panią obecnie ból).

Niewykluczone też, że przyczyną Pani dolegliwości jest po prostu zgaga, która często pojawia się pod koniec ciąży, albo kamica dróg żółciowych. To ostatnie zdiagnozowane może być łatwo przy pomocy USG jamy brzusznej.

Pozdrawiam serdecznie!