Pielęgnacja siwych włosów u nastolatki

Co zrobić żeby zahamować wczesne świenie włosów?jakie środki mogą w tym pomóc?

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Są różne sposoby na siwienie włosów – jedne bardziej, inne mniej skuteczne. Są jeszcze takie, nad którymi wciąż trwają, bardzo obiecujące, badania.

Geny – trwają badania nad tym, jak wstawienie odpowiedniego genu do komórki mieszka włosowego może dać dowolny kolor włosów. Według naukowców, siwym włosom będzie można przywrócić wybrany kolor włosów.
Kosmetyki – naukowcy wspólnie z firmami kosmetycznymi opracowali produkt, który zmusza włosy do produkcji odpowiedniego pigmentu w trzonie włosa, czyli martwej części wystającej ponad powierzchnię skóry. Odkrycie takiego środka zostało zrealizowane dzięki poznaniu naturalnych procesów biosyntezy melanin. W składzie kosmetyku znajdują się prekursory melaniny, które wnikają do wnętrza włosa i reagują z tlenem w powietrzu. Prekursory utleniają się i powstają pigmenty identyczne z naturalnymi. Niestety, preparat działa tylko na włosach w kolorach średniego blondu i ciemnego brązu.
Witamina B5 – warto zadbać o uzupełnienie jej niedoboru. Znajduje się w wątróbce, otrębach pszennych, mleczku pszczelim, pstrągach, śledziach, makrelach, pestkach słonecznika, serze, orzechach, jajach, grzybach, mięsie kurczaka, maśle orzechowym, bananach, pomarańczach, ziemniakach, brokułach, melonach i pełnoziarnistym chlebie.
Relaks – warto każdego dnia znaleźć 20 minut tylko dla siebie i wykorzystać na odpoczynek w słabo oświetlonym pomieszczeniu. W pokoju można rozpylić olejek z melisy lub sandałowy.
Drożdże piwne – dwa razy w tygodniu warto wypijać pół szklanki drożdży piwnych i dwa razy w tygodniu napar z łyżeczki ziela serdecznika i pół łyżeczki skrzypu.
Zapobieganie siwieniu włosów to także odpowiednia, zdrowa dieta: spożywanie każdego dnia 5 różnych porcji owoców i warzyw, a najlepiej pomidorów, kalafiora, cukinii, pietruszki, buraków i szparagów.