Pierwsza miesiączka a stosowanie podpasek

Co robić, gdy dostanę miesiączkę? Jak używać podpasek, co ile ją zmieniać? Nie mam pojęcia. Mama mi jeszcze nic nie chce powiedzieć. Czuję, że będę ją niedługo miała, bo od paru dni boli mnie brzuch. Jakie są w ogóle jej objawy?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Na początku miesiączkowania okres może być nieregularny. Pamiętaj, że nawet przy prawidłowym cyklu jego długość może wahać się od 21 do 35 dni. Miesiączka trwa od 3 dni do 7 dni, maksimum 10 dni. Jeśli krwawienie jest bardzo obfite, trwa dłużej niż 10 dni, powoduje niedokrwistość, to powinnaś zgłosić się do ginekologa dziewczęcego. Pamiętaj, że bardzo intensywny wysiłek fizyczny, pobyt w saunie, może czasem nasilić krwawienie. z kolei intensywne odchudzanie może doprowadzić do dużych nieregularności w występowaniu miesiączek lub, w skrajnych przypadkach, nawet do jej zaniknięcia. W początkowym okresie menstruacji najlepszym wyjściem jest stosowanie podpasek higienicznych, poźniej można zacząć stosować tampony. Podpaskę nosi się na zewnątrz ciała. Przyczepia się ją do bielizny za pomocą przylepnych pasków. Jej zadaniem jest wchłanianie wydzieliny miesiączkowej wypływającej z pochwy. W przeciwieństwie do podpaski, tampon wchłania krew miesiączkową wewnątrz ciała, zanim wypłynie ona z pochwy, co umożliwia zachowanie czystości i suchości na zewnątrz ciała. Każda z dziewcząt powinna znaleźć dla siebie najlepsze rozwiązanie.Częstotliwość zmiany zarówno jednych jaki i drugich uzależniona jest od intensywności krwawienia. O tym, że dziewczynka wkrótce będzie miała pierwszą miesiączkę, świadczą dwa sygnały: nagły intensywny wzrost i biała wydzielina z pochwy (około roku do dwóch lat przed pierwszą miesiączką), którą wiele dziewczynek zauważa na bieliźnie. Dodatkowo mogą pojawić się : ból brzucha, piersi, nudności, wymioty. Jednak nie są to objawy obligatoryjnie występujące podczas okresu. Polecam rozmowę z mamą.