Pierwsza pomoc z razie wypadków

Dobry wieczór! Zdaję egzamin na prawo jazdy i mam wątpliwości dotyczące pierwszej pomocy w razie wypadku. W przypadku podejrzenia urazu kręgosłupa szyjnego należy odgiąć głowę w celu udrożnienia dróg oddechowych czy zostawić poszkodowanego w takiej pozycji jaką miał, jeżeli nie zagraża mu niebezpieczeństwo? Czy może usztywnić?

Witam,
zgodnie z wytycznymi ERC 2010 udrażnianie dróg oddechowych przez odgięcie głowy i uniesienie żuchwy zalecane jest także w przypadku urazów (dotyczy to ratowników niemedycznych, pracownicy medyczni powinni wykonywać manewr wysunięcia żuchwy)

pozdrawiam
Marcin Rutkowski