Pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych a 17 dni miesiączki

Witam. Mam pytanie związane z miesiączką. Mam 16 lat i zazwyczaj miałam regularny okres jakoś w 28 dniu i tak było i teraz, tylko, że trwa już 17 dzień! Przed okresem byłam u ginekologa, prosić o tabletki antykoncepcyjne, ponieważ mam problemy związane z moją cerą. Pierwszą tabletkę miałam spożyć w pierwszym dniu miesiączki i tak też zrobiłam. Napiszę jeszcze, że pierwszy raz biorę te tabletki. Dziękuje za odpowiedź.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Zdecydowanie nie powinna mieć Pani powodów do niepokoju. Krwawienia/plamienia śródcyklowe to bowiem najczęstszy objaw uboczny, który występuje podczas stosowania pierwszych 3-4 opakowań tabletek hormonalnych. Gdyby krwawienie się przedłużało i było bardzo obfite proszę zgłosić się do specjalisty ginekologa - ze względu na ryzyko anemii być może konieczna będzie zmiana preparatu antykoncepcyjnego.

Krwawienie w pierwszych miesiącach antykoncepcji może się zdarzyć , ale myślę że tabl. antykoncepcyjne nie są lekiem pierwszego rzutu dla kłopotów z cerą tym bardziej u 16 letniej dziewczyny.
Pozdrawiam DK