Plamienia - jak może byc ich przyczyna?

Witam! 7 marca dostałam miesiączkę, która trwała do 11 marca (tak jak zwykle). Od 12,13 i 14 marca mam plamienia czerwoną krwią, 1 dziennie... Przed okresem, może tydzień wcześniej, bolał mnie lewy jajnik i od czasu plamienia też mnie boli. Czy to może być coś powaznego? Mam 19 lat, miesiączkuję od 13 lat. Pozdrawiam ;)

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Przyczyną plamienia może być torbiel jajnika. Powinna Pani udać się do lekarza ginekologa, który zbada Panią, prawdopodobnie również przy pomocy USG. Jeśli ból i krwawienie nie są bardzo silne, może Pani odczekać z wizytą do pierwszych dni po kolejnej miesiączce - tak, aby dać sobie czas na obserwację dolegliwości. Plamienia mogą być również wywołane endometriozą, nadżerką szyjki macicy, polipem, infekcją w obrębie dróg rodnych, mięśniakami macicy lub zaburzeniami hormonalnymi. Badanie ginekologiczne powinno dużo wyjaśnić.

Pozdrawiam serdecznie!