Plamienia międzymięsiączkowe

Witam,
od niedawna biorę pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych, skończył mi się okres i wystąpiły u mnie plamienia brązowe, nie są jakieś duże, ale są. Mam pytanie, czy można jakoś zatamować te plamienia?

Czytałam o tabletkach na żylaki i na takie plamienia po tabletkach anty ale nie wiem czy mogę je brać i czy one w ogóle pomagają? Jadę na wakacje za parę dni, a nie mam możliwości pójścia do ginekologa, dlatego proszę o pomoc.
Dodam jeszcze, że palę papierosy, czy to może mieć wpływ na te plamienia? Kiedyś jakieś 2 lata temu brałam antykoncepcje, po roku przestałam brałam inne tabletki i takie plamienia nie wystąpiły. Wiem, że to jest normalne, bo pisze w ulotce. Ale jest to uciążliwe dla mnie, dlatego proszę o pomoc. Czy można temu jakoś zaradzić? Kolejne pytanie, czy mogę ewentualnie zaprzestać brania antykoncepcji w połowie jej brania, czyli mniej więcej po 10 tabletce? Czy dopiero jak skończę całe opakowanie?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Nie radzę Pani odstawiać tabletek w połowie opakowania. Zawsze lepiej odczekać z tym do końca blistra. Krwawienia poza 7-dniową przerwą mogą ustać po kilku opakowaniach. Jeśli tak się nie stanie, konieczne będzie odstawienie tabletek lub zmiana na inny preparat. Nie może Pani nic zrobić, by zatamować plamienia. Papierosy nie mają na to wpływu. Ewentualne leki stosowane przy krwawieniach z dróg rodnych, mogłyby wchodzić z antykoncepcją w interakcję, która zmniejszyłaby skuteczność tabletek.
Pozdrawiam serdecznie!