Plamienia międzymiesiączkowe przed okresem a niemożność zajścia w ciążę

Witam! Staram się o dziecko od ponad roku, ale niestety nic z tego nie wychodzi. Od dwóch miesięcy na dwa tygodnie przed okresem dostaję ciemnobrunatnych plamień, które się nasilają, dopóki nie dostanę miesiączki. Ostatnie takie plamienie trwało przez 15 dni, po czym dostałam okres, który trwał 4 dni, a nie jak zawsze 7. Czym może być to spowodowane? Bardzo proszę o pomoc!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Rok regularnych, a bezowocnych starań o ciążę jest wskazaniem do diagnostyki niepłodności. W Pani przypadku, sądząc po opisanych objawach, możemy mieć do czynienia z niewydolnością ciałka żółtego (niedomogą lutealną). Jest to zaburzenie hormonalne, które objawia się właśnie plamieniem w drugiej fazie cyklu (po owulacji, przed miesiączką). Leczenie jest dość proste- polega na przyjmowaniu progesteronu w drugiej fazie cyklu oraz przez pierwszy okres ciąży, jeśli dojdzie do poczęcia. Powinna Pani udać się do lekarza ginekologa- ten zbierze dokładny wywiad, zbada Panią i wdroży odpowiednie leczenie, by zwiększyć Pani szanse na ciążę.

Pozdrawiam serdecznie!