Plamienia po lekach na wywołanie miesiączki

Witam, spóźniał mi sie okres, więc udałam się do ginekologa, zrobił USG, ale stwierdził, że w ciąży nie jestem. Przepisał mi tabletki na wywołanie okresu i powiedział, że mam je brać przez 5 dni. Jest 3 dzień, a ja okresu nie dostałam i pojawiło sie brązowe plamienie. Co to może oznaczać?

Witam! Musi się Pani uzbroić w cierpliwość. Plamienia są najczęstszym działaniem niepożądanym przyjmowania leków na wywołanie miesiączki. Krwawienia miesiączkowe powinna Pani dostać dopiero po zaprzestaniu przyjmowania tabletek, czyli po piątym dniu. Schemat taki symuluje naturalny rytm zmiany hormonów w organizmie kobiety. Niekiedy takie leczenie trzeba przeprowadzać przez kilka cykli aby wyregulować krwawienia miesięczne. Jeśli jednak miesiączka nie pojawi się proszę ponownie udać się do ginekologa, aby wykonać dodatkowe badania. Najczęściej brak miesiączki spowodowany jest czynnościowymi zaburzeniami pochodzenia podwzgórzowego. Spowodowane są one silnym stresem, spadkiem masy ciała (anoreksja, bulimia, intensywne odchudzanie) i przeciążeniem organizmu w wyniku intensywnego uprawiania sportu. Są to zaburzenia czynnościowe czyli odwracalne. Znacznie rzadziej mogą być spowodowane chorobami macicy lub jajników, cukrzycą, zaburzeniami tarczycy, przyjmowaniem niektórych leków i guzami. Pozdrawiam