Plamienia podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych

Mam 17 lat i od 3 czerwca stosuję tabletki antykoncepcyjne. Jakoś od 11 czerwca mam ciągłe "plamienia", jakąś brązową wydzieliną. Pierwsze pytanie brzmi, co to jest i czy nie trzeba zmienić tabletek? Natomiast drugie tyczy sie cytologii, mam skierowanie i muszę czekać aż plamienia ustaną, czy one w owym badaniu nie przeszkadzają?

Lek. Marta Hat

Witam!

Plamienia śródcykliczne są bardzo częstym efektem ubocznym towarzyszącym stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych. Pojawiają się zwłaszcza na początku stosowania. Jeżeli nie ustępują w ciągu kilku miesięcy można rozważyć zmianę tabletek. Cytologia powinna być wykonywana w dniu kiedy Pani nie krwawi. Jeżeli nie da się tego przewidzieć można spróbować wykonać badanie podczas plamienia.

Pozdrawiam serdecznie!