Plamienia w czasie stosowania tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Od pół roku biorę tabletki Micro21, w ostatnim miesiącu dwa dni przed skończeniem blistra pojawiło się u mnie brązowe plamienie, a dzień później już prawie go nie było. Co to może oznaczać? Dodam, że ze swoim chłopakiem zabezpieczamy się dodatkowo prezerwatywą, a kilka dni wcześniej byłam na wizycie u ginekologa i powiedział, że wszystko jest w porządku. Co to może oznaczać?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Skoro była Pani ostatnio na wizycie u ginekologa i ten wykluczył patologie w obrębie narządu rodnego, które mogłyby tłumaczyć plamienie, to najpewniej winić należy antykoncepcję hormonalną. Plamienia czy krwawienia występujące podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, jeżeli pojawiają się później niż przy pierwszych kilku blistrach, nazywamy krwawieniami z przełamania. Nie są one groźne, ale mogą być uciążliwe. Jeśli sytuacja będzie się powtarzać podczas kolejnych opakowań, a Pani będzie to bardzo przeszkadzać, należy pomyśleć o odstawieniu tej formy antykoncepcji lub zmianie na inny preparat.

Pozdrawiam serdecznie!