Plamienie w ciąży a odklejenie kosmówki

Witam! jestem w 6tc. byłam dziś na usg bo plamilam i podejrzewali odklejenie kosmowki,czy to groźne? Czy możliwe by przy takich wymiarach GS 18.4 mm i CRL 5.29mm nie bylo widac serca,bo niby za maly?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Kosmówka to element jaja płodowego, z którego w przyszłości powstaje łożysko. Jej odwarstwienie najczęściej polega na częściowym rozdzieleniu się błon płodowych i powstaniu krwiaka podkosmówkowego. Taka sytuacja może powodować zaburzenia w zaopatrzeniu zarodka w tlen oraz substancje odżywcze. Odwarstwienie kosmówki to dość często spotykany problem u przyszłych mam, zwłaszcza w początkach ciąży.
Taka diagnoza powinna skłonić kobietę do większej ostrożności. Proszę prowadzić oszczędzający tryb życia (częsty odpoczynek, duża ilość snu, unikanie nadmiernego wysiłku, a także współżycia seksualnego). Jeśli pojawiłoby się plamienie z dróg rodnych, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza - w takiej sytuacji konieczne może być przyjmowanie odpowiednich leków, które zapobiegną ewentualnemu poronieniu.
Proszę jednak nie martwić się na zapas: wielu kobietom, mającym podobny do pani problem, udaje się szczęśliwie donosić ciążę i urodzić zdrowe dziecko. Wymiary płodu są w normie jak dla tego okresu. Serca zwykle da się uwidocznić już w 6tc jednak nie zawsze jest to możliwe. Proponowałby ponowną wizytę za 1-2 tygodnie.