Plamienie w czasie brania tabletek antykoncepcyjnych z powodu antybiotyków

Witam! Mam 19 lat i miałam ostatnią miesiączkę 25.11 i przeważnie mam cykl co 26 lub 27 dni. Do stosunku doszło 9.12 oraz 10.12 bez zabezpieczenia. Dopiero biorę pierwsze opakowanie tabletek antykoncepcyjnych, jednak ostatnio chorowałam i brałam antybiotyki. I od 11.12 pojawiły mi się dziwne plamienia brązowe na majtkach oraz 12.12 pojawił mi się śluz z krwią. Mam to pierwszy raz, więc jestem w szoku. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Plamienia i niezbyt obfite krwawienia podczas przyjmowania pierwszych kilku opakowań dwuskładnikowych tabletek antykoncepcyjnych są normą. W Pani przypadku mogło również dojść do interakcji z antybiotykiem, który mógł osłabić działanie antykoncepcji i ewentualnie przyczynić się też do wystąpienia plamień. Zależy, jaki preparat Pani przyjmowała. W interakcje z antykoncepcją wchodzą, z antybiotyków, penicyliny i tetracykliny. Proszę zobaczyć w ulotce, zarówno tabletek jak i antybiotyku, czy przyjmowanie ich łącznie jest obarczone ryzykiem zmniejszenia skuteczności hormonów. Jeśli tak i współżyła Pani w trakcie terapii i/lub w ciągu 7 dni po, to mogło teoretycznie dojść do zapłodnienia i powinna Pani wykonać test ciążowy pod koniec 7-dniowej przerwy między opakowaniami.

Pozdrawiam serdecznie!