Plamienie z pochwy

Witam,
mam 20 lat i ostatnio wystąpiło u mnie plamienie lekko brązowe z pochwy, a dopiero za ok tydzień czasu powinnam mieć okres. Plamienie utrzymuje się już kilka dni, dodam że stosuje antykoncepcje poprzez krążki dopochwowe od pół roku. W ostatnim czasie przechodzę dużo stresu związanego z moją pracą i od miesiąca jestem na diecie odchudzającej. Mój chłopak uważa, że to właśnie utrata wagi i stres są powodem plamienia, ale proszę o odpowiedź czy może to być coś poważnego?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Jeśli plamienie pojawiło się mimo obecności krążka w pochwie (czyli nie było spowodowane np. jego przedwczesnym wypadnięciem), to rzeczywiście jego przyczyn upatrywać można w być może zbyt szybkim spadku masy ciała i/lub dużej ilości stresu. Istnieje jednak wiele możliwych organicznych przyczyn takiego objawu, tj. zapalenie pochwy (częste działanie niepożądane stosowanej przez Panią metody antykoncepcji), nadżerka szyjki macicy, polip, mięśniak(i) macicy. Jeżeli plamienie będzie się utrzymywać, powinna Pani udać się na wizytę do ginekologa, który na podstawie badania powinien być w stanie określić przyczynę tego zjawiska.
Pozdrawiam serdecznie!