Plan dnia a odchudzanie

Od 11 dni się odchudzam. WIeczorem ćwiczę - brzuszki i rowerek. Około 15minut. Na śniadanie jem 2kromki chleba razowego z drobiową wędliną i pomidorem lub serem w plasterkach. Po powrocie z pracy albo jem obiad albo 2kromki pieczywa lekkiego podobnie jak na sniadanie drobiowa wedlina i pomidor. Wieczorem polykam dwie tabletki z blonnikiem wspomagajace odchudzanie. Czy w taki sposób schudnę? Ważę 98kg przy wzroście 183cm w wieku 24lat.
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Taki sposób odchudzania zdecydowanie nie jest wskazany, ponieważ prowadzi do niedożywienia i osłabienia, a dodatkowo zaprocentuje efektem jo-jo. Zdecydowanie lepiej będzie wprowadzić zasady zdrowego odżywiania i tryb 5 posiłków dziennie,w mniejszej objętości. To ureguluje metabolizm i wpłynie na stopniową utratę masy ciała. Dieta powinna być urozmaicona, bogata w chude mięso, pełnoziarniste produkty zbożowe, produkty mleczne, warzywa i owoce. Źródłem tłuszczu powinny być oleje roślinne. Proponowałabym także zwiększać stopniowo aktywność fizyczną, na przykład do 30 min.

Witam, sposób odchudzania jaki opisałaś nie będzie skuteczny, a przede wszystkim trwały. Popełniasz podstawowy błąd a mianowicie jesz za mało posiłków w ciągu dnia, a przerwy między nimi są za długie. Minimum to 3 posiłki w odstępach nie dłuższych niż 5 godzin. Najlepiej jednak jeść 4-5 małych objętościowo posiłków np. śniadanie, lunch i kolacja a między nimi 2 przekąski (zwykły owoc wystarczy), co około 3 godziny. Dzięki temu Twój metabolizm przyspieszy i tkanka tłuszczowa będzie szybciej spalana. Dodatkowo Twój jadłospis jest monotonny. Bardzo dobrze, że ćwiczysz, jednak minimum na utratę tłuszczu to 30 minut ciągłego i w miarę intensywnego wysiłku fizycznego. Myślę, że nie musisz połykać tabletek z błonnikiem, tylko zwiększyć jego spożycie z dietą. Pamiętaj też o piciu minimum 1,5-2 l płynów (niesłodzonych i niezawierających kalorii) dziennie. Więcej przeczytasz na naszym portalu w dziale zdrowe odżywianie. Pozdrawiam.

Przy redukcji masy ciała najważniejsze jest spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu oraz urozmaicenie jedzenia. Powinno się spożywać 4-5 posiłków dziennie co 3-4h.Jest to fundamentalna zasada, zbyt rzadkie posiłki utrudniają gubienie zbędnych kilogramów. Oczywiście II śniadanie oraz podwieczorek powinny być posiłkami mniej kalorycznymi niż śniadanie czy obiad ale nie należy ich pomijać. Trzeba pamiętać, że ostatni posiłek powinien zostać zjedzony conajmniej 2h przed snem zatem jeśli kładziemy się spać wcześniej kolacja również powinna być zjedzona odpowiednio wcześniej. Po południu i wieczorem najlepiej spożywać lekkie posiłki, sałatki, kremy warzywne z dodatekiem chudej ryby czy grilowanego kurczaka. Jeśli próbujemy pozbyć się nadmiernej masy ciała nie możemy zapominać też o owocach oraz produktach nabiałowych.

Witam,
z swojej praktyki nie uznałabym tej diety za idealną dietę odchudzającą, jest ona mało urozmaicona i pewnie dłuższe jej stosowanie może sprzyjać niedoborom. Gdyby ją lepiej zbilansować nie byłoby potrzeby łykania tabletek z błonnikiem (bo można go pozyskać z prod. naturalnych).
Proszę pamiętać, że nieprawidłowo zbilansowana dieta może skutkować schudnięciem, ale jej konsekwencją może być też efekt jojo.
W razie trudności zapraszam na konsultację.
Pozdrawiam

Dzień dobry, w taki sposób Pani/Pan nie schudnie....
Brak regularnośći spożywanych posiłków (najlepiej 4-5 dziennie), dugie przerwy między posiłkami i niedostateczna ilość spozywanych kalorii powodują spowolnienie przemian metabolicznych i wzrost odkładanej tkanki tłuszczowej.
KIlka kilogramów, których Pani/Pan się pozbędzie to będzie woda lub tkanka mięśniowa.
Proszę pamietać, że przy odchudzaniu, które ma dać długotrwałe efekty najważniejsza jest zasada - jedz mniej, a częściej - czyli 4-5 posiłków co 3-3,5 godz.
Powodzenia.

Aby schudnąć trzeba jeść, nie jestem w stanie dokładnie stwierdzić jaką ilośc kalorii Pani spożywa, jednakże na pierwszy rzut oka spożywa Pani za mało. Proszę zadbać o odpowiednią ilość energii w diecie oraz o regularności spożywania posiłków co jest najważniejsze. Dodatkowo przypominam o konieczności picia wody przy zażywaniu błonnika, aby nie doprowadzić do poważnych problemów z jelitami. W razie pytań służę pomocą. dietallis@gmail.com