Planowanie ciąży: co jeszcze można brać oprócz kwasu foliowego?

Dzień dobry! Mam 23 lata. Jestem prawie 5 miesięcy po poronieniu (11 tydz. łyżeczkowanie, płód obumarł, albo podejrzenie puste jajo płodowe mimo, że była zarejestrowana na początku ciąży czynność pracy serca) i po 4 prawidłowych cyklach. W tym miesiącu chcemy z mężem zacząć się starać o dziecko. Moje pytanie brzmi, co można jeszcze zażyć (witaminy) oprócz kwasu foliowego? Mąż pije multiwitaminę oraz cynk i kwas foliowy. Ja co drugi dzień piję wapno, i od czasu do czasu magnez + wit. B6, witaminę E, a codziennie do momentu owulacji kapsułki z wiesiołka, czy może to zaszkodzić? Czy zaprzestać brania wyżej wymienionych suplementów? Wszystkie moje wyniki są prawidłowe tak jak: morfologia krwi, mocz, zespół antyfosolipidowy, toksoplazmoza, wirus cytomegalii TSH. Dziękuję z góry za odpowiedź. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nie jestem zwolenniczką stosowania ton suplementów na chybił trafił. Znacznie ważniejsze, moim zdaniem, jest przywiązywanie należytej wagi do zdrowej, urozmaiconej i pełnej diety. Zdrowa dieta oznacza unikanie zarówno produktów zawierających jedynie cukry, smażonych w głębokim tłuszczu, słonych przekąsek, ale też taniego mięsa, "pędzonego" na sterydach i antybiotykach (kurczaki, a ostatnio niestety również wieprzowina), tanich wędlin nastrzykwianych chemicznymi mieszankami, etc. Zróżnicowana dieta to nie tylko nie jedzenie tego samego codziennie, co zadbanie o dostarczenie wszystkich elementów z naturalnych pokarmów (również tłuszczy!).

Nie zaleca się stosowania oleju z wiesiołka w ciąży, dlatego zrezygnowałabym z jego przyjmowania. Długotrwałe przyjmowanie tej substancji może zaburzać wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach.

Z wymienionych przez Panią suplementów na pewno nie zaszkodzi przyjmowanie kwasu foliowego oraz magnezu, na które w ciąży występuje zwiększone zapotrzebowanie.

Pozdrawiam serdecznie!