Planowanie dziecka a nieregularne miesiączki

Witam, mam 25 lat, odkąd miesiączkuję nigdy moje miesiączki nie były regularne, oprócz tych podczas brania tabletek antykoncepcyjnych. W 2007 roku byłam w tej sprawie u ginekologa, który stwierdził podczas badania, że mam zespół policystycznych jajników. Od lipca 2007 do grudnia 2011 brałam Yasminelle. Od stycznia 2012 staramy się z partnerem o dziecko, w tym od września 2012 do marca 2013 pod kontrolą lekarza (przyjmując Clo i Pregnyl). Niby ok, ale mimo wszystko ciąży brak. W kwietniu 2012 roku robiłam badanie hormonów i wyszło wszystko dobrze wg lekarza. Postanowiliśmy, że od marca tego roku odpoczniemy jakiś czas. Moje ostatnie miesiączki były 21 lutego, 26 marca, 15 maja (dwa tygodnie łącznie z plamieniami i trzema/czterema dniami obfitego krwawienia). Następnie 7 czerwca miałam jednodniowe brązowe skąpe plamienie, które teraz powtórzyło się tyle tylko, że trwa od 27 czerwca do teraz i również bardzo skąpe. Z partnerem współżyjemy regularnie, zdarzało się w maju i czerwcu prawie codziennie. Dodam również, że 16 czerwca robiłam test ciążowy i wyszedł negatywnie. Jednak ze względu na nieregularne miesiączki nie wiem, czy to był odpowiedni czas. Nigdy nie miałam takich plamień i nie wiem czym mogą być spowodowane, proszę o pomoc.

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie!

Jednoznaczne określenie przyczyny zgłaszanych krwawień z pewnością może okazać się trudne. Tylko bezpośrednie badanie ginekologiczne z oceną wizualną może dać odpowiedź w tej sprawie. Możliwe, że doświadczyła Pani 7 czerwca plamienia owulacyjnego. W takim układzie zajście w ciążę w tym cyklu jest prawdopodobne, gdyż współżyli Państwo w okresie okołoowulacyjnym. Test ciążowy daje najpewniejsze wyniki w 14 dni po stosunku lub w dniu spodziewanej miesiączki. Zaś obecne brązowe plamienia najprawdopodobniej wystąpiło na skutek wahania poziomu hormonów. Proszę obserwować swój organizm i jeśli krwawienienie zwiększy się lub pojawią się dodatkowo inne dolegliwości, jak ból, upławy - polecam umówić się na wizytę u ginekologa już teraz. Jeżeli objawy się nie zaostrzą, a po kolejnej miesiączce pojawi się taki sam problem, może Pani umówić się dopiero wtedy. Możliwe przyczyny to m.in. mięśniaki macicy, nadżerka części pochwowej szyjki macicy, polip, zapalenie szyjki macicy, zaburzenia hormonalne, zaburzenia krzepliwości krwi. Nie można jednak zapominać o zespole policystycznych jajników PCOS. Ciemne plamienia są objawem niewielkiego krwawienia z dróg rodnych. W PCOS mogą się pojawić krwawienia międzymiesiączkowe oraz nieregularne miesiączki. W usg jajniki mają wtedy dość charakterystyczny obraz - są większe i zawierają liczne pęcherzyki. Aby kontrolować chorobę dobrze jest wykonać oznaczenie stężenia FSH i LH we krwi (nie jest to jednak konieczne). Niestety PCOS może być przyczyna znacznie utrudniająca zajście w ciążę. Z drugiej strony przy regularnym współżyciu mogło dojść do ciąży. Wówczas niewielkie krwawienie w terminie spodziewanej miesiączki jest objawem zagnieżdżania się zarodka w macicy. Aby rozwiać powyższe wątpliwości proponuję wykonać test ciążowy jednak nie ten z moczu a z krwi, do czego konieczna będzie wizyta u lekarza.