Płaska, mała macica - pytanie

Witam.
Mam 28 lat, przygotowuje się do zajścia w ciąże. Ostatnio podczas badania ginekologicznego lekarz stwierdził, że mam: małą, płaską macicę. Kiedy zapytałam co to znaczy, to powiedział, że najpierw trzeba zajść w ciążę - później będziemy się martwić. Być może miał rację, ja jednak wolałabym widzieć co to oznacza i jakie mogą być ewentualne konsekwencje.
Czy mogę mieć problem z donoszeniem ciąży? Porodem?
Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam, Magdalena

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Niedorozwinięcie macicy grozi problemami z donoszeniem ciąży- choć nie jest to ścisłą regułą. Proszę nie martwić się na zapas. Nie wiemy, co dokładnie lekarz Panią badający miał na myśli. Rozpoznanie na podstawie badania ginekologicznego jest subiektywne. Dużo bardziej wiarygodny byłby pomiar wymiarów macicy w USG. Jeśli miała Pani już kiedykolwiek wykonywane takie badanie i nie stwierdzono odchyleń od normy, to może Pani być spokojna.
Pozdrawiam serdecznie!