Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 2 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Płodność po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Witam,
Od kilku miesięcy brałam pigułki, ale z narzeczonym zdecydowaliśmy się na ich odstawienie. Zastanawiam się jak w takiej sytuacji wygląda sprawa z możliwością zajścia w ciążę? Czy i kiedy w takiej sytuacji wypadają dni płodne? Można to jakoś obliczyć?
Ostatnią miesiączkę miałam 18 grudnia, od tego czasu kochamy się z narzeczonym praktycznie codziennie nie stosując żadnego zabezpieczenia. Czy jest szansa, że mogę zajść w ciążę już w ciągu pierwszego miesiąca od odstawienia pigułek? Przeczytałam też, że w ciągu 6 miesięcy po zaprzestaniu brania pigułek ciąża mnoga jest bardziej prawdopodobne, czy to prawda?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Antykoncepcja a PMS

Burza hormonów, napięcie przedmiesiączkowe, nerwy i drażliwość - czyli PMS. Czy tabletki antykoncepcyjne pomagają załagodzić objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego? Odpowiada lekarz ginekolog ? Katarzyna Pietuch.

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!
Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej u zdrowych kobiet jajeczkowanie powraca najczęściej już w pierwszym cyklu po odstawieniu tabletek, a może się również zdarzyć, że już nawet następnego dnia. W pierwszych trzech miesiącach po odstawieniu leków antykoncepcyjnych cykle mogą być nieco nieregularne. Tak więc jest to proces indywidualny i nie mogę dokładnie określić, kiedy u Pani zaczną się dni płodne.
Jeżeli będzie Pani próbowała określić dni płodne na podstawie objawów naturalnych płodności tj. zmiany śluzu szyjkowego i konsystencji szyjki, zmiany temperatury ciała, to przez pierwsze trzy miesiące mogą być bardzo trudne do sprecyzowania.
Czyli tym samym jest odpowiedź na Pani kolejne pytanie - jest szansa zajścia w ciążę już w pierwszym miesiącu po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.
Zwiększone ryzyko ciąży mnogiej występuje jeżeli antykoncepcja hormonalna była stosowana przez długi czas, a zajście w ciąży nastąpiło w krótkim czasie po odstawieniu, ale to również sprawa indywidualna, zależy to również np. od czynników genetycznych.
Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, zaleca się rozpoczęcie starania o ciążę po 3-4 miesiącach.

Tutaj znajdzie Pani artykuł o ciąży bliźniaczej.

Serdecznie pozdrawiam!

Lekarz w Klinice Neurologii i Epileptologii w Szpitalu im. prof. W. Orłowskiego w Warszawie.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy