Plomby amalgamatowe w Polsce

Od kiedy wycofano plomby amalgamatowe (rteciowe) z uzycia w Polsce?

Wypełnienia amalgamatowe są niestety jeszcze używane w procedurach NFZ. Prywatna opieka stomatologiczna stosuje już wyłącznie estetyczne i bezpieczne wypełnienia kompozytowe.

Nie wycofano, wciąż są dostępne w wielu gabinetach, szczególnie tych, które świadczą usługi refundowane przez NFZ. Mimo że nie ma bezpośrednich dowodów na ich toksyczność, to wadą jest na pewno estetyka. W gabinetach znajdzie Pani wiele nowoczesnych i estetycznych alternatyw np. kompozyty, glasjonomery lub kompomery. Przy trzonowcach dostępne są również specjalne wypełnienia tzw. inlaye, które wykonuje technik dentystyczny na podstawie wycisku pobranego przez lekarza. Mogą być wykonane z porcelany lub kompozytu na podstawie odlewu gipsowego indywidualnie dla każdego pacjenta - cała procedura trwa średnio 2 wizyty. Posiadają one kształt anatomiczny naturalnego zęba, stosuje się je przy dużych ubytkach, przy odbudowie całego łuku, po leczeniu kanałowym lub przy znacznym starciu zębów.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl