Po ciąży pozamacicznej

Witam, w marcu 2009 przeszłam zabieg usunięcia jajowodu ze znajdującą się w nim ciążą:( Był to 5 tydzień. Kiedy mogę zacząć starania o dzidziusia i jakie mam szanse na zdrowe maleństwo. Mam 36 lat, z poprzedniego małżeństwa 2 dzieci (10 i 5 - letnie), ciąże przebiegały poprawnie, a dzieci są zdrowe. Pozdrawiam, czekam na odpowiedź i dziękuję.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Statystycznie, po usunięciu jajowodu z powodu ciąży pozamacicznej w ciążę zachodzi 40-50% kobiet. Jednak wiele zależy od przyczyny zaistnienia tej patologii. Jeśli nie była ona u Pani spowodowana zapaleniem jajowodów, endometriozą czy zrostami pooperacyjnymi, to Pani szanse na kolejną, prawidłową ciążę są większe. Należy pamiętać tylko, że do zapłodnienia może teraz dojść przy co drugiej owulacji (tej z jajnika, po stronie którego zachowany jest jajowód). Minęło już dość dużo czasu od operacji. Jeśli nie było po niej żadnych powikłań i czuje się Pani dobrze, to mogą Państwo już się starać o dziecko. Pozdrawiam!