Po jakim czasie d kontaktu z osoba chorą na HCV powinnam zrobić test?

Witam. Miałam kontakt z osobą chorą na HCV ( ostatni 3 tygodnie temu). Wczoraj robiłam testy, dizsiaj odebrałam wynik, jest ujemny. Czytałam o okienku. I tu moje pytanie te testy nie można uważać za 100% wiarygodne (po 3 tyg.)? Po jakim czasie od ostatniego kontaktu z osobą zarażoną należy zrobić badania? ( czytałam że 3 miesiące, ale że lepiej po 6 niż 3 miesiącach) Proszę o odpowiedź.

Lek. Paweł Szadkowski

RNA HCV w surowicy można wykryć już po 1–3 tyg. (pojawia się okresowo, dlatego na podstawie jednego ujemnego wyniku badania nie można wykluczyć zakażenia HCV; konieczne jest powtórzenie testu), a przeciwciała anty-HCV – po upływie 4–10 tyg. od zakażenia, czyli po 3 mies. jest u >90%. Wynik może być ujemny u osób z niedoborem odporności.