Po jakim czasie zrobić test WB po skończeniu antybiotyków?

Witam!

Dwa tygodnie temu zakończyłem profilaktyczną terapię antybiotykową przeciwko boreliozie, której podobno nie mam (wyniki testu Elisa). Mimo to chciałbym zrobić sobie test WB w obu klasach. Po jakim czasie można wykonać taki test od zakończenia terapii antybiotykowej, aby był wiarygodny? Jak długo krew z próbki może czekać w zamrażarce, aby wyniki były wiarygodne? Czy powinno się jeść suplement diety, zawierający naturalne bioflawonoidy zawarte w ekstrakcie z grejpfruta na dwa tygodnie przed badaniem?

Z góry dziękuję za poradę

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Nie ma wskazań do oznaczania przeciwciał po antybiotykoterapii w przypadku boreliozy, ponieważ przeciwciała IgM utrzymują się do pół roku, a IgG nawet przez lata mimo skutecznego leczenia. Podpowiedzią o aktywności procesu jednak może być narastanie miana przeciwciał.

Zamrożenie surowicy może trwać nawet kilka tygodni bez wpływu na wyniki badań. Nie ma żadnych wskazań, by przyjmowanie takiego suplementu diety miało wpływ na wyniki badań i nie jest on więc zalecany.

Serdecznie pozdrawiam!