Po laparotomii wyłuskania torbieli - czy powinnam się tak czuć?

Witam. Sześć dni temu miałam zabieg laparotomii wyłuskania torbieli. Lekarz powiedział, że wszystko się udało... jajnik ocalony i rana ładnie się goi. Martwi mnie jednak ten ból przy poruszaniu, czy to długo będzie boleć? I najważniejsze: cały czas jestem na dwuskładnikowych tabletkach antykoncepcyjnych;  również teraz je brałam i biorę. Miesiączkę miałam przed zabiegiem, a kolejną powinnam dostać za ok. 3 tyg... jednak w czwartej dobie po zabiegu mimo brania tabletek dostałam plamienie i bóle takie jak podczas miesiączki. Czy to możliwe, że to miesiączka? Czy może organizm się oczyszcza i to normalne po takim zabiegu? Nie wiem, co teraz robić - czy przerwać branie tabletek czy brać je nadal i czekać na "terminową" miesiączkę mimo tych plamień? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam. Joanna

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ból po operacji jest zupełnie naturalny, jeśli była to Pani pierwsza operacja, to naturalnie może być Pani zaskoczona jego skalą. Może Pani stosować popularne leki przeciwbólowe, by z nim walczyć.

Krwawienie, którego Pani dośwadcza nie ma charakteru miesiączki, tak jak go nie mają krwawienia z odstawienia, w siedmiodniowej przerwie przy braniu tabletek antykoncepcyjnych. Trudno mi powiedzieć, co może być jego przyczyną, może być to interakcja tabletek z innymi lekami, które osłabiły działanie tabletek i przyczyniły się do krwawienia (np. antybiotyk po operacji), przerwa w przyjmowaniu tabletek na czas operacji czy fakt, że torbiel była hormonalnie czynna i jej usunięcie wpłynęło na zaburzenie równowagi hormonalnej. Nie ma potrzeby odstawiania tabletek, jeśli lekarze nie mówili Pani nic o medycznych ku nim przeciwwskazaniach.

Pozdrawiam serdecznie!