Po tabletce poronnej: czy to był martwy zarodek?

Witam. Jakiś czas temu (1,5miesiąca) podczas seksu z partnerem pękła nam prezerwatywa. Wzięłam tabletkę poronną i dostałam teraz okres z bardzo mocnym krwawieniem. W krwi znalazłam coś na kształt zarodka około 1-2 cm. Czy to możliwe żebym była w ciąży i poroniła? Nie wiem co o tym myśleć. Proszę o radę.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

W opisanej sytuacji poronienie jest możliwe, choć nie jest ono skutkiem zażytej tabletki "po". Obserwowany przez Panią "fragment' raczej nie był zarodkiem, lecz skrzepem, gdyż byłaby to bardzo wczesna ciąża. Najprawdopodobniej doszło jednak do nieco obfitszej niż zwykle miesiączki, która spowodowana była dłuższym cyklem, rozregulowanym po zażytej tabletce "po". Warto wykonać obecnie test ciążowy, jeśli była Pani w ciąży wskaże on wynik pozytywny, gdyż poziom bHCG będzie się jeszcze utrzymywał na podwyższonym poziomie przez jakiś czas. W razie potwierdzenia ciąży należy się udać do lekarza ginekologa, który stwierdzi czy rzeczywiście doszło do poronienia i czy ewentalnie konieczne będzie łyżeczkowanie resztek w macicy.

Pozdrawiam serdecznie!