Pobolewanie w podbrzuszu i uczucie wilgotności

Mam 28 lat i jestem w 18 tyg.ciąży. Biorę  serevent, pulmicort. Od kilku dni czuję jakby napięcie w dole brzucha, czasem lekkie pobolewanie. Mam też uczucie wilgotności, szczególnie po wypróżnieniu lub gdy napnę mięśnie brzucha. Czy to normalne?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Pobolewania w podbrzuszu są w tym okresie ciąży dość częste- wynikają z rozciągania macicy i pociągania więzadeł, które ją mocują. Jednakże powinna Pani udać się do lekarza prowadzącego, aby Panią zbadał i upewnił że ciąża nie jest zagrożona. Również jeśli bólowi towarzyszy częste i/lub bolesne parcie na mocz, powinna Pani zgłosić się do lekarza, ponieważ objawy te wskazują na zapalenie pęcherza moczowego, które koniecznie trzeba leczyć. Wzmożone uczucie wilgotności jest naturalne w ciąży, ale może też oznaczać obecność upławów wskazujących na zakażenie pochwy. Proszę przyjrzeć się treści wydostającej się z pochwy. Jeśli jest bezwonna, biaława, bezbarwna lub jasnożółta i nie towarzyszą jej dodatkowe objawy, jak świąd i podrażnienie sromu, to najpewniej jest to fizjologiczna wydzielina związana z ciążą. Jeśli jednak obserwuje Pani powyższe zjawiska a od wydzieliny czuć przykry zapach, jest intensywnie biała, szarawa lub grudkowata- może to oznaczać infekcję, którą również należy zwalczyć. Pozdrawiam serdecznie!