Zapytaj lekarza

7 4 2 , 2 5 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Początek procesu schizofrenicznego a schizofrenia

Pytanie do psychiatry. Czy początek procesu schizofrenicznego jest tym samym czym początek schizofrenii? Czy z początkiem procesu schizofrenicznego można już mówić o całkowitej niezdolności do pracy, gdyż będę się starał o rentę socjalną. Pozdrawiam
ponad rok temu

Jak pomagać osobom z zaburzeniami pamięci?

Mgr Kamila Drozd Psycholog
80 poziom zaufania

Witam serdecznie!

Początek procesu schizofrenicznego można potraktować jako początek schizofrenii czy innych zaburzeń z grupy schizofrenii (schizofrenia nie jest jednorodną chorobą, to grupa zaburzeń; istnieje wiele rodzajów zaburzeń schizofrenicznych, np. schizofrenia paranoidalna, katatoniczna, prosta, depresja postschizofreniczna). W przypadku schizofrenii można ubiegać się o rentę socjalną. Trzeba zgłoście się do lekarza psychiatry. Otrzyma Pan/Pani zaświadczenie o stanie zdrowia. Następnie trzeba udać się do ZUS-u po wniosek o przyznanie renty socjalnej czy chorobowej. Istotne jest, by być całkowicie niezdolnym do pracy. ZUS przyznaje rentę socjalną w przypadku całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, czyli na komisji trzeba udowodnić, że nikt nie jest w stanie Pani/Panu pomóc i nie jest się Pani/Pan w stanie utrzymać.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Psycholog społeczny, autorka wielu publikacji dotyczących rozwoju osobistego oraz warsztatów z doradztwa zawodowego i komunikacji międzypłciowej.
0

Nie jestem psychiatrą, ale psychologiem, jednak pozwolę sobie zachęcić Pana, by się Pan nie poddawał i nie zamykał w domu. Wiele osób, chorujących na schizofrenie z sukcesem podejmuje pracę, życie rodzinne i towarzyskie.
Niezdolność do pracy jest stwierdzeniem pewnej niepełnosprawności, szczególnie całkowita niezdolność do pracy. Nie wiem w jakim jest Pan stanie, czy choroba na tyle poważnie Pana izoluje od życia i funkcjonowania? Czy jest Pan w stałym leczeniu? Pod opieką psychiatry i psychologa? Co oni o tym mówią?
Stwierdzenie niezdolności do pracy i przyznanie stopnia niepełnosprawności oraz renty odbywa się przed specjalną komisją zbierająca się co jakiś czasokres (zwykle nie jest przyznawana dożywotnio). Trzeba tez zebrać odpowiednią dokumentację medyczną dotycząca dotychczasowego przebiegu leczenia, przekazać ją, a następnie czekać na wezwanie komisji weryfikującej.

Psycholog i psychoterapeuta. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy